Stypendia szkolne – udzielanie pomocy materialnej o charakterze socjalnym dla uczniów zamieszkałych na terenie Gminy Miasto Zgierz

Sprawę prowadzi:
Wydział Edukacji i Młodzieży
Małgorzata Bujalska – Inspektor w Wydziale Edukacji i Młodzieży
Dorota Krakowiak – Inspektor w Wydziale Edukacji i Młodzieży
Agnieszka Wnukowska – Inspektor w Wydziale Edukacji i Młodzieży

Komu przysługuje pomoc materialna:
Pomoc materialna przysługuje zamieszkałym na terenie Gminy Miasto Zgierz:
1) uczniom szkół publicznych, niepublicznych i niepublicznych szkół artystycznych o uprawnieniach publicznych szkół artystycznych,
2) słuchaczom kolegiów pracowników służb społecznych – do czasu ukończenia kształcenia, nie dłużej jednak niż do ukończenia 24. roku życia,
3) wychowankom publicznych i niepublicznych ośrodków rewalidacyjno-wychowawczych – do czasu ukończenia realizacji obowiązku nauki.

Do kogo adresowane jest stypendium szkolne:
Stypendium szkolne może otrzymać uczeń znajdujący się w trudnej sytuacji materialnej, wynikającej z niskich dochodów na osobę w rodzinie, w szczególności gdy w rodzinie występuje: bezrobocie, niepełnosprawność, ciężka lub długotrwała choroba, wielodzietność, brak umiejętności wypełniania funkcji opiekuńczo-wychowawczych, alkoholizm lub narkomania, a także gdy rodzina jest niepełna lub wystąpiło zdarzenie losowe.

Kto wnioskuje o przyznanie stypendium szkolnego:
Stypendium szkolne przyznawane jest na wniosek:
1) rodzica/opiekuna prawnego niepełnoletniego ucznia,
2) pełnoletniego ucznia,
3) dyrektora szkoły/kolegium/ośrodka.

Kryterium dochodowe jakie należy spełniać, aby otrzymać stypendium szkolne:
Miesięczna wysokość dochodu na osobę w rodzinie ucznia nie może być wyższa niż 600 zł netto.
Za dochód netto uważa się sumę miesięcznych przychodów z miesiąca poprzedzającego złożenie wniosku lub w przypadku utraty dochodu z miesiąca, w którym wniosek został złożony, bez względu na tytuł i źródło ich uzyskania, pomniejszoną o:
• miesięczne obciążenie podatkiem dochodowym od osób fizycznych,
• składki na ubezpieczenie zdrowotne,
• składki na ubezpieczenie społeczne,
• kwotę alimentów świadczonych na rzecz innych osób.

Jakie dokumenty należy dołączyć do wniosku:
Do wniosku należy dołączyć zaświadczenie o posiadaniu statusu ucznia danej szkoły/słuchacza kolegium pracowników służb społecznych/wychowanka ośrodka rewalidacyjno-wychowawczego, a także dokumenty potwierdzające wysokość dochodów netto uzyskanych przez członków rodziny w miesiącu poprzedzającym złożenie wniosku:
a) zaświadczenie od pracodawcy o dochodach netto,
b) zaświadczenie z Powiatowego Urzędu Pracy o pozostawaniu bez pracy w miesiącu poprzedzającym złożenie wniosku (z prawem lub bez prawa do zasiłku),
c) oświadczenie o pozostawaniu bez pracy i nieosiąganiu dochodu w miesiącu poprzedzającym złożenie wniosku (dotyczy osób niezarejestrowanych w Powiatowym Urzędzie Pracy),
d) zaświadczenie lub decyzję z Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej o otrzymywanych świadczeniach (zasiłek stały, zasiłek okresowy, zasiłek rodzinny, zasiłek pielęgnacyjny, dodatek mieszkaniowy, dodatek energetyczny, świadczenie alimentacyjne) – do dochodu nie wlicza się jednorazowego pieniężnego świadczenia socjalnego, zasiłku celowego, wartości świadczeń w naturze, świadczenia z tytułu wykonywania prac społecznie użytecznych, świadczenia wychowawczego oraz dodatku wychowawczego,
e) zaświadczenie o powierzchni hektarów przeliczeniowych gospodarstwa,
f) wyroki sądowe dotyczące wysokości zasądzonych alimentów lub zaświadczenie od komornika dotyczące alimentów,
g) odcinek renty/emerytury,
h) oświadczenie o wysokości dochodów uzyskiwanych z prac dorywczych,
i) zaświadczenie z Urzędu Skarbowego za poprzedni rok podatkowy dotyczące prowadzonej działalności gospodarczej oraz oświadczenie o dochodach netto uzyskanych z prowadzonej działalności gospodarczej w miesiącu poprzedzającym złożenie wniosku.

Opis procedury:
1. Złożenie wniosku wraz z wymaganymi dokumentami.
2. Analiza formalna wniosku i weryfikacja dochodu.
3. Przyznanie bądź odmowa przyznania stypendium szkolnego dokonana w trybie decyzji administracyjnej wydanej przez Prezydenta Miasta Zgierza.

Termin załatwienia sprawy:
Wnioski składa się do 15 września danego roku szkolnego, jeżeli zaś zajęcia dydaktyczno-wychowawcze rozpoczynają się w pierwszym powszednim dniu lutego – do 15 lutego danego roku szkolnego. W przypadku słuchaczy kolegiów pracowników służb społecznych termin składania wniosków upływa 15 października danego roku szkolnego.

Miejsce składania:
Wnioski należy złożyć:
– w szkole, do której uczęszcza uczeń – uczniowie szkół prowadzonych przez Gminę Miasto Zgierz,
– w Wydziale Edukacji i Młodzieży Urzędu Miasta Zgierza (ul. ks. Jerzego Popiełuszki 3a, 95–100 Zgierz, pok. 4, I piętro) – pozostali uczniowie/słuchacze kolegiów pracowników służb społecznych/wychowankowie ośrodków rewalidacyjno-wychowawczych.

Opłaty:
Bez opłat

Tryb odwołania:
Od decyzji przysługuje odwołanie do Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Łodzi, ul. Piotrkowska 86, 90–103 Łódź, w terminie czternastu dni od dnia doręczenia decyzji i za pośrednictwem organu wydającego decyzję.

Uwagi:
Jeżeli wniosek o przyznanie stypendium szkolnego nie spełnia wymogów formalnych, organ przyznający stypendium szkolne wykazuje stwierdzone braki i wzywa wnioskodawcę do ich usunięcia w terminie nie krótszym niż siedem dni. Nieusunięcie braków powoduje pozostawienie wniosku bez rozpoznania.

Podstawa prawna:
Rozdział 8a ustawy z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty (Dz. U. z 2020 r. poz. 1327), ustawa z dnia 14 czerwca 1960 r. Kodeks postępowania administracyjnego (Dz. U. z 2020 r. poz. 256 z późn. zm.), uchwała Nr XXI/277/2020 Rady Miasta Zgierza z dnia 28 maja 2020 r. w sprawie przyjęcia „Regulaminu udzielania pomocy materialnej o charakterze socjalnym dla uczniów zamieszkałych na terenie Gminy Miasto Zgierz”.